Святкаванне Міжнароднага дня роднай мовы ў нашай школе - СШ №8 г.Кобрина

Святкаванне Міжнароднага дня роднай мовы ў нашай школе

«Роднае слова – святы ізумруд,”- так пісаў пра мову Уладзімір Караткевіч.  Хіба можна прыдумаць лепшае параўнанне, каб перадаць каштоўнасць гэтага скарба?  Жыве мова – жыве народ.  І пакуль кожны беларус будзе разумець гэта, наша мова будзе гучаць, квітнець.  Слова – самае цудоўнае, што ў нас ёсць.  Таму  добрай традыцыяй у нашай школе стала правядзенне тыдня,   прысвечанага   Міжнароднаму дню роднай мовы, які  адзначаецца 21 лютага.

Напярэдадні  свята  школьінкі  праверылі сваё веданне роднай мовы  ў алімпіядзе  і   міжнародным  конкурсе “Буслік”.

Да гэтага дня настаўнікамі беларускай мовы і бібліятэкарамі  былі  наладжаны  ў кабінетах беларускай мовы  і  бібліятэцы  выставы мастацкай літаратуры  і перыёдыкі,  аформлены     стэнды  з выказваннямі пра беларускую мову,  падрыхтаваны калажы  «Звыклыя рэчы па-беларуску».    На ўроках  настаўнікі  арганізоўвалі   работу  з тэкстамі,  выказваннямі  па адпаведнай тэматыцы,  праводзілі  пазнавальныя  гульні  і  конкурсы.

У дзень роднай мовы, 21 лютага,     шостыя класы прынялі   ўдзел у віктарыне «Рускай мове дай разгрузку - размаўляй па -беларуску»,   якую    прапанавалі   ім  настаўніцы  беларускай мовы  і літаратуры  Вайтовіч В.В.   і Кірылюк Л. I.    Вучні  старэйшых  класаў   удзельнічалі  ў гульні «Дагэтуль яшчэ ў жыцці не спазнанае»,  арганізаванай  настаўніцай Жарын Л.В.    Пачатковыя   класы разам са сваімі на настаўнікамі   запрасілі  ўсіх на гала-канцэрт «Спяваю на роднай мове».

А  25 лютага    за ладдзю  ведаў  на беларускай мове  змагаліся пяцікласнікі.

Сапраўды, свята роднай мовы ў нашай школе запомнiцца надоўга, бо праведзена цiкава i ад душы.